فروش ویژه مانیتور فابریک ایران خودرو و سایپا

Search
Generic filters

هیچ محصولی در سبد خرید نیست.

چگونه عمر مفید خودرو را افزایش بدهیم؟ (+نکات مهم)
04شهریور 1399

چگونه عمر مفید خودرو را افزایش بدهیم؟ (+نکات مهم)

35 بازدید

چگونه عمر مفید خودرو را افزایش بدهیم؟:

پیش بینی دوام قطعات کار آسانی نیست. در بعضی موارد ممکن است قطعات یک خودرو نو هم خراب شوند. در موارد دیگر اینطور به نظر می رسد که عمر قطعات جاودانه هستند (مانند ولووی P1800 مدل ۱۹۶۶ آقای گوردن که رکورد بیشترین کارکرد در دنیا را دارد.) اگر خوش شانس باشید و یک خودرو سالم بخرید و به درستی از آن نگهداری کنید ممکن است خودرو شما صد ها و هزاران کیلومتر دوام بیاورد و عمر مفید داشته باشد. البته عمر مفید خودرو در کشورهای مختلف بر اساس کیفیت تولید و آب و هوا متفاوت است .

بر اساس مطالعه انجام شده متوسط عمر خودروهای سواری در جاده های آمریکا یک دهه پیش ۹٫۴ سال بود که همزمان با آن متوسط عمر وانت ها و کامیونت ها ۷٫۶ سال بوده است اما مطالعه جدید موسسه HIS Markit نشان می‌دهد. متوسط سن خودروهای سبک در آمریکا به ۱۱٫۸ سال رسیده است.

قطعه عامل مهم عمر خودرو

عمر مفید خودرو

چیزی که روی جعبه قطعات نوشته نمی شود میزان عمر مفید آن ها است. در حالیکه قطعه نیز مثل همه تولیدات دیگر عمر مفید دارد و بایستی زمان کارکرد استاندارد آن روی بسته ارائه شده درج شود. البته عمر یک قطعه به عوامل زیادی از جمله کیفیت تولید آن، میزان بد رفتاری و نحوه نگهداری آن مربوط می شود.

بعضی قطعات برای این ساخته شده اند که مکررا فرسوده شده و تعویض شوند مانند فیلتر روغن و لنت های ترمز. این قطعات زیاد گران نیستند و با اینکه نسبتا سریع فرسوده می شوند برای اغلب دارندگان خودرو اهمیتی ندارند ولی وقتی یک قطعه گران قیمت فرسوده می شود مالک خودرو باید محاسباتی انجام دهد که آیا قطعه مورد نظر را تعویض کند یا یک خودروی جدید بخرد. موتور خودرو گرانترین و مهم ترین قسمت آن است. تقریبا غیر ممکن است بتوان عمر دقیقی برای یک موتور مشخص کرد ولی اگر عوامل موثر در عمر موتور را بدانید بهتر می توانید طول بالقوه عمر آن را پیش بینی کنید.

با این وجود موتور خودروها با هم فرق دارند، قطعات یک خودرو نیز متفاوت هستند و ممکن است عمر یکسانی نداشته باشند. اولین عامل در میزان عمر یک موتور نحوه ساخته شدن آن است. موتور خودروها از چندین فلز مختلف ساخته می شوند که در میان آنها آلومینیوم و آهن رایج ترین هستند. در واقع بعضی موتورها با بیش از یک مدل آهن ساخته می شوند. بسیاری از خودروها با بلوک سیلندر چدنی و سرسیلندر آلومینیومی ساخته می شوند. در حالت کلی موتورهایی با سرسیلندر چدنی با دوام تر از بقیه موتورها هستند زیرا در طول سالها چدن قابلیت تحمل گرمای زیادی که موتور تولید می کند را دارد.

تاثیر نحوه رانندگی در عمر خودرو

عمر مفید خودرو

نحوه رانندگی با خودرو نیز در عمر موتور آن تاثیر دارد. هر چه موتور تحت فشار بیشتری باشد عمر آن کمتر خواهد شد. کارهایی مانند یدک کشیدن بارهای سنگین، شتابگیری و ترمزگیری های شدید و مکرر، بالا بردن دور موتور بیش از خط قرمز یا رانندگی با حداکثر سرعت به مدت طولانی تماما در کاهش عمر موتور نقش دارند. ولی با این وجود فارغ از کیفیت قطعات موتور و نحوه رانندگی با خودرو، مهم ترین عامل افزایش دهنده عمر موتور نحوه رسیدگی به آن است.

نگهداری پیشگیرانه در طول عمر قطعات خودرو بسیار موثر است. مطمئنا قطعات خودرو جوری ساخته نمی شوند که تا ابد کار کنند ولی با داشتن اطلاعات لازم در مورد قطعه مورد نظر (به خصوص قطعات موتور) می توانید از عمر بالای قطعات اطمینان حاصل کنید. یکی از مهم ترین جنبه های نگهداری این است که مایعات مورد نیاز موتور را تمیز و تازه نگه دارید.

نگهداری از موتور

عمر مفید خودرو

موتور قلب خودرو است و مایعات حکم خون آن را دارند. در بدن انسان کلیه و جگر برای تصفیه و تمیز نگهداشتن خون کار می کنند ولی موتور خودرو نمی تواند مایعات خود را تمیز کند. برای همین عوض کردن به موقع روغن قبل از کثیف شدن آن اهمیت زیادی دارد. روغن کثیف در موتور خودرو مانند خون کثیف در بدن شماست. ممکن است با روغن کثیف تا مدتی اتفاقی نیفتد ولی سرانجام فاجعه ای رخ می دهد. حتی جمع شدن لجن و رسوب های کوچک در طول زمان می تواند عمر موتور را کاهش دهد.

تنفس موتور از دیگر عوامل تاثیرگذار در عمر آن است زیرا اگر موتوری نتواند به خوبی نفس بکشد باید تحت فشار بیشتری کار کند. برای اطمینان حاصل کردن از تنفس خوب موتور خودرو باید از تمیز بودن فیلتر هوای آن مطمئن باشید. داغ شدن موتور نیز از دیگر مواردی است که باید از آن اجتناب کنید زیرا حرارت قطعات اصلی موتور را فرسوده می کند و راه جلوگیری از آن سلامت سیستم خنک کننده است.

روغن مصرفی

عمر مفید خودرو

اگر کارکرد خودروی شما از ۱۶۰ هزار کیلومتر بالاتر رفت از روغن های سینتتیک، نیمه سینتتیک یا روغن های مخصوص خودروهای کارکرد بالا یا High Mileage Oil استفاده کنید زیرا موتور سن بالاتر را بهتر روغنکاری می کنند. تعویض مایع خنک کننده و همچنین روغن گیربکس در زمان اعلام شده حائز اهمیت است. عوض نکردن به موقع روغن ترمز باعث اسیدی شدن آن و خورده شدن قطعات سیستم ترمز و کاهش قدرت توقف خودرو می شود.

علائم صفحه کیلومتر

عمر مفید خودرو

به اطلاعات و علایمی که صفحه مانیتور خودرو به شما می دهد توجه کنید. اگر عقربه های نشان دهنده به شما اطلاع دادند دمای موتور در حال بالا رفتن است، فشار روغن کم است یا چراغ چک روشن شود درنگ نکنید و خودرو را نزد مکانیک مطمئنی ببرید. برای جلوگیری از پوسیدگی همیشه زیر خودرو را بشورید تا گل و لای و نمک های جاده باعث خوردگی شاسی و قطعات سیستم تعلیق نشوند.

نشتی

عمر مفید خودرو

اگر زیر خودرو نشتی کوچکی پیدا کردید سریع آن را رفع کنید زیرا اگر آن را عقب بیاندازید ممکن است منجر به تعویض کامل موتور شود! نگه داشتن خودرو زیر سقف برای جلوگیری از تابش مستقیم خورشید یک اقدام تاثیرگذار دیگر در افزایش عمر رنگ خودرو است.

دمای موتور

عمر مفید خودرو
چگونه عمر مفید خودرو را افزایش بدهیم؟

یکی از مهم ترین کارهایی که برای افزایش طول عمر و سلامت موتور باید انجام دهید رانندگی مکرر در بزرگراه است. بسیاری از افراد اینطور فکر می کنند که اگر از خودرو خود کم استفاده کنند عمر آن بالا می رود ولی این کار هیچ سودی به نفع خودرو ندارد. بدترین ظلمی که در حق یک اتومبیل می توان کرد این است که هر روز فقط ۳ کیلومتر با آن رانندگی کنید. رانندگی در مسیرهای خیلی کوتاه و زود خاموش کردن موتور باعث می شود هیچگاه دمای موتور به حد ایده آل نرسد و داخل آن لجن روغن جمع شود. همچنین بیشترین فرسایش موتور زمانی رخ می دهد که دمای آن پایین باشد.

بیشتر بخوانید:

چگونه آب رادیاتور را تعویض کنیم؟ (راهنمای کامل)

چگونه روغن خودرو را چک کنیم؟

لینک کوتاه: https://b2n.ir/105246

منبع:اقتصادبرتر

مقالات مشابه