فروش ویژه مانیتور فابریک ایران خودرو و سایپا

Search
Generic filters

هیچ محصولی در سبد خرید نیست.

چگونه آب رادیاتور را تعویض کنیم؟ (راهنمای کامل)
03شهریور 1399

چگونه آب رادیاتور را تعویض کنیم؟ (راهنمای کامل)

62 بازدید

چگونه آب رادیاتور را تعویض کنیم؟:

آب رادیاتور

رادیاتور بخش اصلی سیستم خنک کننده موتور خودرو است. بدون عملکرد بهینه رادیاتور خودروی شما چند ساعتی بیشتر دوام نخواهد آورد بنابراین باید حسابی حواستان به این بخش باشد. آب رادیاتور که ترکیبی از ضد یخ و آب است، مهمترین المان در رادیاتور به شمار می رود. آب رادیاتور در عین اینکه موتور خودروی شما را خنک نگه می دارد، در زمستان یا در مناطق سردسیر از یخ زدن آن هم جلوگیری می کند.

زمان تعویض آب رادیاتور

تعویض آب رادیاتور باید در دوره های متناوب و به صورت منظم انجام شد. طول این دوره ها کاملا بستگی به کیفیت آب رادیاتور، اقلیم، میزان کارکرد و ساختمان موتور دارد. نمایندگی های تعمیرات مجاز می توانند به راحتی این دوره را برای شما محاسبه کنند. آب رادیاتور بعد از مدتی حضور در چرخه، با آلاینده های مختلف ترکیب می شود و خاصیت اسیدی پیدا می کند. به همین دلیل باید آن را قبل از اینکه کاملا اسیدی شود و خاصیتش را از دست بدهد تعویض کنید. معمولا در ایران توصیه می شود هر ۵۷ هزار کیلومتر یا هر دو سال یک بار آب رادیاتور را تعویض کنید. البته همانطور که گفت این اعداد برای هر خودروی به خصوص ممکن است متفاوت باشد.

چگونه آب رادیاتور خودرو را عوض کنیم؟

برای تعویض آب رادیاتور همانطور که در ابتدای مطلب گفتیم، ابتدا باید نکات ایمنی را در نظر بگیرید. گفتیم که آب رادیاتور بعد از مدتی قابلیت اسیدی پیدا می کند. اگر بیشتر از دو سال از آخرین تعویض آب رادیاتور خودروی شما سپری شده، عملا با اسید طرف هستید پس باید وسایل ایمنی لازم را تهیه کنید و در مواجه با آب رادیاتور بسیار مراقب باشید.

نحوه تخلیه آب رادیاتور

۱-یک ظرف بزرگ تهیه کنید که جنس آن قابلیت ضد اسیدی داشته باشد. این ظرف را زیر رادیاتور قرار دهید و به آرامی در آن را باز کنید. پیچ تخلیه رادیاتور را بچرخانید تا شیر تخلیه آب رادیاتور باز شود و آب خارج شود. اگر پیچ تخلیه پلاستیکی باشد باید مراقب باشید چون این پیچ ها معمولا شکننده هستند.

۲- گیره روی شلنگ زیر رادیاتور را با انبردست بازکنید. شلنگ را از رادیاتور جدا کنید.

نحوه اضافه کردن آب رادیاتور جدید

چگونه آب رادیاتور را تعویض کنیم؟

۱- ضد یخ و آب مقطر را طبق دستورالعمل کارخانه سازنده خودرو باهم مخلوط کنید. دقت کنید درصد مواد به کار رفته در این ترکیب حتما طبق دستورالعمل باشد. هرگز از آب معمولی استفاده نکنید. حجم آب رادیاتور شما بستگی به اندازه موتور دارد. این حجم در دستورالعمل کارخانه آمده است.

۲- به آرامی و با دقت ترکیبی که ساخته اید را داخل رادیاتور بریزید.

۳- موتور را روشن کنید و اجازه دهید کمی کار کند. بعد از چند دقیقه با فعال شدن ترموستات، سطح مایع داخل رادیاتور کم می شود

۴- با دقت آب رادیاتور را به سطح استاندارد برسانید و در آن را ببندید.

نکات مهم

۱- در بعضی مدل های جدید خودرو شما ممکن است به ابزار مخصوص هواگیری رادیاتور احتیاج داشته باشید. توصیه می کنم اگر از خودروهای مدل جدید استفاده می کنید حداقل برای اولین بار، تعویض آب رادیاتور را به متخصص بسپارید و کار را از او یاد بگیرید.

۲- توجه داشته باشید که از هر ضد یخ و هر آب مقطری استفاده نکنید. شرکت های خودرو ساز معمولا مارک های مورد اعتماد خود برای این مواد را اعلام می کنند. سعی کنید از همین مواد استفاده کنید چون در غیر این صورت ممکن است رادیاتور شما آسیب جدی ببیند.

بیشتر بخوانید:

چگونه روغن خودرو را چک کنیم؟

خرابی دینام/علائم و آموزش ها

با چراغ بنزین روشن چند کیلومتر میشود رانندگی کرد؟ (+لیست خودروها)

لینک کوتاه: https://b2n.ir/568733

منبع:کاراف